Posiadanie jednego kredytu to w normalnej sytuacji nic niezwykłego. Jedną ratę można spokojnie spłacać i nie jest ona znaczącym obciążeniem domowego budżetu. W sytuacji jednak, gdy na koncie mamy kilka kredytów, a spłata zobowiązań w terminie jest coraz trudniejsza, to pojawia się spory problem. W takiej sytuacji warto zastanowić się nas skorzystaniem z kredytu konsolidacyjnego, który dostępny jest praktycznie w każdym banku.

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to połączenie wszystkich zobowiązań kredytobiorcy w jeden kredyt, czyli spłacanie miesięcznie jednej raty w jednym banku. Konsolidacja dale możliwość wydłużenia okresu kredytowania, co automatycznie znacznie obniży wysokość miesięcznej raty. Ważny jest jednak fakt, że im dłuższy okres spłaty zobowiązania, tym wyższe odsetki przyjdzie nam zapłacić. Podstawowym wyznacznikiem opłacalności kredytu będzie więc kwota odsetek do zapłacenia. Jeśli kwota ta przewyższa wysokość zobowiązań, wówczas konsolidacja kredytów zupełnie nie będzie dla nas opłacalna pod względem finansowym. Jeśli jednak ważniejsze jest dla nas odciążenie domowego budżetu a nie długodystansowe korzyści finansowe, to konsolidacja może być jedynym wyjściem. Wszystko zależny tutaj od priorytetów.

Od czego zacząć?

Wniosek o kredyt konsolidacyjny możemy złożyć w dowolnym banku i wcale nie musi to być bank z którym już jesteśmy związani. Taki wniosek składa się osobiście w placówce stacjonarnej, albo też za pomocą internetu, bez wychodzenia z domu. Trzeba mieć świadomość, że konsolidacji nie podlegają szybkie pożyczki i chwilówki z instytucji pozabankowych, jednak są brane pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej. Złożenie wniosku o przyznanie kredytu konsolidacyjnego powinno się odbyć na tyle wcześnie, aby dane w Biurze Informacji Kredytowej na nasz temat były korzystne. To znaczy, że nie powinniśmy zalegać ze spłatą posiadanych zobowiązań. Jeśli więc już przeczuwamy problemy finansowe, to od razu składajmy do banku wniosek o konsolidację. Im szybsza reakcja tym większa szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Po rozpatrzeniu wniosku.

Gdy już pozytywnie przejdziemy weryfikację i zostanie nam przyznany kredyt konsolidacyjny, nie spodziewajmy się nagle przypływu gotówki na koncie. To bank będzie dysponował naszym kredytem i jego zadaniem jest spłata wszystkich naszych zobowiązań w innych bankach. Dzięki temu pozbędziemy się wszystkich zobowiązań na koszt jednego, które będziemy spłacać w banku z którym podpisaliśmy umowę.