Pieniądze są zależne od wnioskodawcy. Jak się okazuje banki często odrzucają wnioski nawet tych klientów, którzy osiągają wysokie zarobki, gdyż jak się okazuje nie każda osoba może liczyć na pozytywną decyzję kredytową danego banku. Wpływ na decyzje banku ma nasza zdolność kredytowa, ale przede wszystkim historia kredytowa.

Kredyt hipoteczny – warunki otrzymania

Jak się okazuje pierwszym i najważniejszym kryterium branym pod uwagę przez bank podczas wydawania decyzji kredytowej, jest wiek wnioskodawcy. Kredytobiorca musi być osobą pełnoletnią, jednak klient modelowy to taki w wieku do 35 lat. Z dużo większym dystansem traktowane są starsze osoby. Ważne jest ile lat będzie miał dany klient w chwili kiedy skończy spłacać kredyt, a nie w chwili kiedy go zaciąga. A zatem wszystko zależy od tego na jaki okres kredyt ma zostać zaciągnięty.

Większość banków zastrzega sobie, że kredytobiorca spłacając ostatnią ratę kredytu nie może być starszy, niż 75 czy 80 lat. Jak wszyscy wiemy kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, dlatego też banki ograniczają w ten sposób ryzyko związane z brakiem spłaty udzielonego finansowania, bojąc się problemów z ich spłatą.

Kredyt hipoteczny a historia kredytowa

Innym bardzo ważnym czynnikiem w sytuacji ubiegania się o kredyt hipoteczny jest historia kredytowa ma ona ogromny wpływ na ocenę wniosku o kredyt hipoteczny. Warto pamiętać zatem, że dla banku bardziej wiarygodnym klientem jest ta osoba, która nie posiada żadnej historii kredytowej czyli nie Brala jeszcze kredytów, niż ta która posiada złą historię. Oczywiście największe szanse na kredyt mają wnioskodawcy z dobrą historią kredytową. Zła historia oznacza głównie że klient nie spłacał zadłużenia w terminie. Banki nie chcą udzielać finansowania osobom, które nie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Taka sytuacja dotyczy zarówno wcześniejszych kredytów i pożyczek, jak i zobowiązań względem Urzędu Skarbowego a nawet ZUS.

Kredyt hipoteczny a wysokość zarobków

Wysokość naszych zarobków to bardzo ważna kwestia w chwili ubiegania się o kredyt hipoteczny, jednak w przypadku naszych zarobków nie liczy się wyłącznie to, ile zarabiamy. Równie ważne jest także to, jak wysokie są wydatki obciążające nasz portfel, w tym również liczba osób jaką mamy na utrzymaniu, oraz inne zaciągnięte kredyty i pożyczki. Pamiętajmy również o tym, że warto zapoznać się z kilkoma różnymi ofertami banku gdyż mogą się one różnić od siebie znacząco. Warto wówczas zdecydować się na taki kredyt który będzie dla nas najbardziej korzystny.