Każda osoba mająca w zamiarze założenie lokaty bankowej chce osiągnąć z niej jak największy możliwy zysk. Co zrobić, aby zysk z lokaty był jak największy? Należy zastosować kilka prawidłowości – ja opiszę poniżej cztery z nich, a po lekturze zapraszam na www.moja-skarbonka.pl.

Pierwszą zasadą jest zdecydowanie się na konkretny okres na który zostanie założona lokata. Jest to podstawowa sprawa, ponieważ od długości okresu zobowiązania zależy wysokość oprocentowania. W sytuacji kiedy na pewno jesteśmy przekonani, ze dysponujemy środkami finansowymi, które będą mogły sobie przez dłuższy czas poleżeć w banku to zdecydujmy się na lokatę długoterminową. Banki bardzo często nagradzają swoich klientów, że zdecydują się im powierzyć swoje oszczędności na dłuższy czas. Na lokacie długoterminowej można oszczędzać na takie wydarzenia jak opłacenie studiów dziecka, swoja emerytura i inne odległe w czasie wydarzenia. Natomiast na lokatach krótkoterminowych możemy gromadzić środki, które najprawdopodobniej będą nam potrzebne w niedługim czasie.

Druga zasadą jest sprawdzenie jak często następuje kapitalizacja odsetek. Wiadomo, że im częstsza jest kapitalizacja odsetek tym nasz zysk z lokaty bankowej będzie większy. Najczęściej odsetki są kapitalizowane w terminach miesięcznych, trzymiesięcznych, oraz rocznych.

Trzecią zasadą jest sprawdzenie czy nasza lokata jest lokatą odnawialną. To, że lokat jest odnawialna oznacza, że samoistnie będzie się ona odnawiała, bez potrzeby interwencji z naszej strony.

Czwarta rzeczą, która koniecznie powinniśmy wykonać przy zawieraniu umowy o lokatę bankową jest sprawdzenie wszystkiego co jest zapisane tak zwanym małym druczkiem. Mam tu na myśli wszelkiego rodzaju zapisy, które przeważnie znajdują się na dole umowy. Należy sprawdzić czy nie daliśmy się złapać na jakiś chwyt marketingowy banku oferujący wyższe oprocentowanie, ale na przykład z koniecznością dodatkowego ubezpieczenia. Zasadą bezwzględnie obowiązująca powinno być dokładane przeczytanie umowy, a także wszelkich tabel w których bank przedstawia swoje opłaty i prowizje. Jeśli cokolwiek w zapisie umowy wydaje się nam niezrozumiałe to poprośmy o dokładne wytłumaczenie pracownika banku. Stosując się do powyższych zasad będziemy mieć pewność, że nasza lokata pozwoli nam jak najwięcej zyskać i będzie dla nas dobrą i korzystną inwestycją. W gąszczu ofert bankowych ze spokojem i starannością należy wyszukiwać tych najbardziej opłacalnych. Oszczędności, które są często efektem wielu lat wyrzeczeń powinny zostać jak najkorzystniej ulokowane.