Nadmierne zadłużenie prowadzi docelowo do pogorszenia zdolności kredytowej. A negatywna zdolność kredytowa uniemożliwia restrukturyzację budżetu kredytobiorcy. Głównym problemem przy wnioskowaniu o konsolidację jest właśnie pogorszona historia spłat.

Konieczne sprawdzenie BIK

Kredytobiorca przed złożeniem wniosku o restrukturyzację powinien określić zapisy w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Jeżeli zapis wygląda niekorzystnie, wtedy nie ma szans na wyjście z kłopotów ekonomicznych. Jedyna alternatywa w takim przypadku to SKOK, ale wskazane instytucje nie posiadają zbyt dobrych opinii po ostatnich aferach finansowych. Największy błąd to składanie kilku wniosków o konsolidację. To wynika najczęściej z paniki i nagłego zauważenia utraty płynności przy spłacie dotychczasowych pożyczek. Pamiętaj, że absolutnie każdy złożony wniosek kredytowy trafia do BIK. Taki kredytobiorca staje się ostatecznie mało wiarygodny i nie wpisuje się w automatyczne procedury banków dotyczące obsługi klienta.

Manipulowanie kosztami całkowitymi przy konsolidacji

Przy analizowaniu jakości konsolidacji trzeba dopasować termin spłaty. Im dłuższy okres kredytowania, tym naturalnie niższa rata, ale również większy koszt całkowity. To zatem dla wielu budżetów duża pułapka, szczególnie w perspektywie rosnących stóp procentowych. Lepiej przy konsolidacji ustalić raty malejące od stałych, ponieważ wpływają na ograniczenie kosztów. Manipulowanie powyższymi wskaźnikami umożliwia wyłącznie pozytywna zdolność kredytowa.

Aktualne warunki konsolidacji kredytów

Banki różnicują konsolidację w widełkach kwotowych, a te zaczynają się od 1000 złotych przy wartościach maksymalnych 100 000 złotych i więcej. Część kwoty konsolidacyjnej można przeznaczyć na spłatę dotychczasowych długów, ale też na konsumpcję. To z reguły około 25% wnioskowanej kwoty, ale tylko przy pozytywnej zdolności kredytowej. Konsolidacja to normalny kredyt, a zatem dochodzi w nim do odroczenia spłaty, np. w perspektywie kwartalnej. Niektórzy kredytobiorcy korzystają zatem z konsolidacji i od razu przechodzą na wakacje kredytowe, aby maksymalnie podreperować budżet.

Podsumowanie artykułu: Zdolność kredytowa to punkt kluczowy przy konsolidacji kredytów, ale nie tylko, zdolność kredytowa liczy się także przy ubieganiu się o raty czy kredyt gotówkowy, który znajdziesz na kredytomania.EU.