Dostępność kredytów gotówkowych jest w zasadzie wszechobecna, ale czym dokładnie są te kredyty?

Kredyt gotówkowy jako pojęcie samo w sobie jest nam bardzo dobrze znane, ale czy umiemy wyjaśnić co to jest ten kredyt gotówkowy? Otóż jest to pobieranie albo udostępnianie środków pieniężnych przez bank dla osoby ubiegającej się o kredyt gotówkowy. Osoba ubiegająca się o takie środki nazywana jest kredytyobiorcą. To, że kredyt jest ogólnodostępny wręcz oferowany dla każdego nie oznacza, że każdy może go dostać. Żeby tak się stało najpierw należy spełnić kilka do kilkunastu warunków, z czego w zależności od banku kilka może się od siebie różnić. Najważniejsze jednak i niezmienne warunki to określony wiek, czyli skończone minimum 18 lat i posiadanie pracy, a co za tym idzie wpływy na konto.

Cała procedura zaczyna się najczęściej w bankach, choć wiele z nich oferuje już kredyty gotówkowe online. Jesli jednak stawiamy się w banku dostajemy informację jakie warunki należy spełnić żeby móc ubiegać się o przyznanie kredytu. Następnie sporządza się wniosek o kredyt gotówkowy i czeka na odpowiedź z banku Jeśli odpowiedź jest pozytywna dostajemy środki pieniężne, o które się ubiegaliśmy. Jeśli odpowiedź będzie negatywna, niestety kredyt nie zostanie nam udzielony. Czasami jednak bank by przyznać kredyt gotówkowy postanawia dać kolejny warunek, który potencjalny kredytobiorca musi spełnić. Jeśli dodatkowy warunek zostanie spełniony kredyt zostanie udzielony, jeśli nie to kredytu nie dostaniemy.

Banki, które oferują klientom kredyty gotwkowe często wymagają założenia w swoim banku konta osobistego. To też może być jeden z warunków do spełnienia jeśli chcemy kredyt. Jesli mamy konto w banku, w którym staramy się o kredyt to łatwiej będzie nam go uzyskać zwłaszcza kiedy na to konto są regularne wpływy z tytułu wynagrodzenia za pracę. Z kolei głównie na podstawie tego ile wpływa na konto, czyli jakie mamy miesięczne zarobki bank decyduje ile jest w stanie udzielić nam kredytu. Ten proces nazywany jest obliczaniem zdolności kredytowej. Do tego potrzebne są informacje dotyczące naszego zatrudnienia, czyli: to jaki okres czasu już pracujemy, na jaki okres czasu mamy zawartą umowę z pracodawcą, czy mamy obciążenia na wypłacie np. z tytułu egzekucji komorniczej czy sprawy alimentacyjne, bank pyta też o to czy firma jest w stanie uadłości, czy kredytobiorca jest na wypowiedzeniu umowy lun na zwolnieniu chorobowym i temu podobne. Te informacje pracodawca umieszcza na zaświadczeniu o zarobkach jesli takiego bank oczekuje od klienta.

Zaświadczenie o zarobkach wydawane jest na wniosek pracownika, jesli więc takiego dokumentu wymaga bank trzeba go donieść jako warunek konieczny. Jeśli umowa o pracę, zarobki i wiek puszczają nas dalej we wniosku, a bank nie wymaga innych danych, dowiadujemy się jaką ilość środków pieniężnych bank może nam zaoferować. W tedy podejmujemy decyzję ile potrzebujemy pieniędzy i czekamy na udzielenie tych właśnie środków.