<p>Kredytobiorcy coraz częściej szukają możliwie najtańszych kredytów gotówkowych, oceniają lepiej mo...

Kredytobiorcy coraz częściej szukają możliwie najtańszych kredytów gotówkowych, oceniają lepiej możliwości ekonomiczne, składają wnioski przez niezależnych pośredników w celu uniknięcia problemów z rozpatrzeniem, analizą zdolności kredytowej. Jakie punkty powinieneś przeanalizować przed wprowadzeniem do budżetu domowego kredytu konsumpcyjnego?

Termin obowiązywania umowy

Masz dwie wersje do wyboru. Albo stawiasz na kredyt bardziej obciążający miesięcznie, ale krótszy, albo odwrotnie. Możesz wnioskować o kredyt konsumpcyjny na wiele lat z minimalną ratą. Niestety w takim układzie całkowite koszty rosną. Termin obowiązywania najlepiej dopasować też zgodnie z uwarunkowaniami polityki monetarnej, aby nie narazić się na nagły zwrot i podniesienie stóp procentowych. Ostatnio RPP podała informację, że stopy procentowe nie zmienią się jeszcze przed dłuższy czas, najmniej rok, więc kredytobiorcy w takim terminie nie powinni się niczego obawiać.

Stopa oprocentowania

Bank standardowo podaje stopę oprocentowania w umowie i zaznacza, albo stopę stałą, albo zmienną. Przy niskich kwotach zobowiązania nie ma to wielkiego znaczenia, ale stopa zmienna, co co zasady to najpopularniejsze rozwiązanie. Stałe to nisza spotykana najczęściej w kredytach hipotecznych, ale i tak zaledwie w kilku popularnych bankach.

Obowiązek ubezpieczenia

Banki muszą w reklamach kredytów gotówkowych zaznaczać dokładnie, czy kredyt gotówkowy wymaga ubezpieczenia, czy nie, więc to duża ochrona kredytobiorcy. Najczęściej przy kredytach gotówkowych, konsumpcyjnych nie stosuje się ubezpieczenia do określonych kwot. Naturalnym zabezpieczeniem staje się przejście przez proces analizy zdolności kredytowej, potwierdzenia bieżących dochodów. Obowiązki informacyjne dotyczą nie tylko banków, ale też pośredników. Warto o tym pamiętać, nawet podczas porównywania zobowiązań.

Czy musisz zabezpieczyć umowę majątkiem?

Popularna praktyka zabezpieczenia większych kwot kredytu konsumpcyjnego to poza ubezpieczeniem i oceną zdolności kredytowej podpisanie weksla in blanco, czy wpis do hipoteki. Najlepiej unikać zabezpieczania umowy majątkiem trwałym, ponieważ to duże uzależnienie, chociaż z drugiej strony takie założenie potrafi ograniczyć koszty spłaty to absolutnego minimum.

A może bazowanie na przykładzie reprezentatywnym?

Jeżeli uważasz, że otrzymasz kredyt na widełkach przedstawionych w przykładzie reprezentatywnym to możesz spokojnie iść do banku. Z dużym prawdopodobieństwem otrzymasz pieniądze. Przykład reprezentatywny obejmuje statystycznie większość wniosków występujących w bankowości detalicznej zgodnie z założeniami ustawy o kredycie konsumenckim.