<p>Jeśli jeszcze nie zgłębiłeś tego tematu i nie wiesz, czy w ogóle zakładając lokatę masz jakiś wybó...

Jeśli jeszcze nie zgłębiłeś tego tematu i nie wiesz, czy w ogóle zakładając lokatę masz jakiś wybór, to dobrze trafiłeś. Znajdziesz tu kilka informacji, które pozwolą Ci zrozumieć, czemu warto szukać różnych opcji lokat, czym się od siebie różnią i na co powinieneś zwracać uwagę. To bardzo ważne dla Ciebie informacje – w końcu chcesz ulokować swoje ciężko zarobione pieniądze oraz chcesz na nich nieco zarobić. Wybór odpowiedniej dla Ciebie lokaty to bardzo ważna decyzja.

Zdecyduj, co jest dla Ciebie najważniejsze

Podejmując decyzję o założeniu lokaty bankowej, na pewno stwierdziłeś już jedno – nie chcesz ryzykować, chcesz mieć nieco mniejszy, ale przede wszystkim – PEWNY zarobek dzięki Twojemu kapitałowi. Nie chcesz ryzykować swoich pieniędzy w inwestycjach, które zawsze mogą się nie powieść. Jeśli na przykład odkładasz pieniądze na jakiś cel i chcesz do niego dojść szybciej – lokata to dobra decyzja. Nic nie stracisz, za to na pewno zarobisz. Sama decyzja to jeszcze nie wszystko. Teraz powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pozwolą Ci zrozumieć, jaka lokata bankowa jest dla Ciebie najlepsza. Inne wymagania ma ktoś, kto nie posiada dużej ilości gotówki, inne zaś ktoś, kto dysponuje dużymi kwotami. Lokaty bankowe są różne – to banał, ale trzeba tę wiadomość sobie przyswoić. Nie z każdej będziesz mógł wypłacić w łatwy sposób pieniądze przed jej końcem. Nie każda daje też takie same warunki, oprocentowanie i kapitalizację. Jedne banki dokonują kapitalizacji naszych środków po pół roku, inne po roku, a jeszcze inne po 3 miesiącach. Zastanów się więc – co jest dla Ciebie najważniejsze?

Lokata rentierska czy lokata dynamiczna?

Każda z tych lokat przeznaczona jest dla klienta o nieco innych możliwościach, oraz wymaganiach względem banku. Lokata rentierska na przykład przeznaczona jest dla osób przede wszystkim dysponujących dużym kapitałem. Taka lokata nie ma sensu, jeśli chcemy złożyć w banku na przykład 2 tysiące złotych. W lokacie rentierskiej nie następuje kapitalizacja odsetek – są one wypłacane na podany przez rentiera numer konta. Po prostu bank korzystając z naszych pieniędzy co jakiś czas wypłaca nam procent od niej. Lokata dynamiczna z kolei jest dużo lepszym rozwiązaniem, jeśli nie wiemy jak szybko możemy potrzebować naszych pieniędzy. Wiemy, że w tej chwili nie są nam potrzebne, więc chcemy je pomnożyć. Nie możemy jednak mieć pewności, że za jakiś czas nie okażą się nam potrzebne. W takich sytuacjach lokata dynamiczna jest najlepszą z lokat. Jest dla nas wygodniejsza niż inne lokaty. Możemy bowiem zrezygnować z niej na przykład po miesiącu i wypłacić wszystkie środki. Na tej lokacie oprocentowanie jest co prawda mniejsze, ale nie tracimy go w momencie wcześniejszego wycofania się z umowy zawartej z bankiem.

Decyzja należy do nas. Najważniejsze, to zastanowić się nad kilkoma sprawami. Czy wpłacone pieniądze możemy zamrozić na dłuższy czas, czy też wolimy mieć możliwość wypłaty w każdej chwili bez utraty odsetek? Ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na lokatę? Gdy już dobrze przyjrzymy się naszym możliwościom, oraz ofertom banków – sytuacja stanie się prostsza, a decyzja na pewno będzie dobra. Na pewno lepsza, niż odkładanie pieniędzy do przysłowiowej skarpety czy świnki-skarbonki.