Myślisz o kredycie gotówkowym? W takim razie istotne będą koszty, które się z nim wiążą. Na co dokładnie powinniśmy zwrócić uwagę?
Pierwszym z parametrów jest prowizja, banki pobierają ją za udzielenie kredytu. Czasami niektóre placówki proponują udzielenie kredytu bez tego parametru, jednak często rekompensują sobie ten brak narzucają np. obowiązek wykupienia ubezpieczenia. Dlatego bądźmy czujni. Kolejny element stanowią opłaty dodatkowe, do nich zalicza się np. konieczność założenia rachunku w banku, w którym chcemy wziąć kredyt. Powinniśmy wtedy liczyć się z kosztami prowadzenia takiego rachunku. Niektóre banki wymagają także skorzystania z dodatkowego zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia kredytu. Czasami to dobry wybór, który stanowi zabezpieczenie nie tylko dla banku, ale i nas samych. Czasami dzięki temu możemy uzyskać kredyt na korzystniejszych warunkach. Pamiętajmy jednak, że zakup ubezpieczenia może też stanowić dodatkowe koszty. Dlatego dobrze to przeanalizujemy. Istotny jest także łączny koszt kredytu, wiąże się on między innymi z okresem, na jaki zaciągnięte zostało zobowiązanie. Zazwyczaj im dłuższy okres kredytowania, tym wyższe oprocentowanie i co za tym idzie wyższe koszty kredytu.
Na koszty kredytu wpływa tez oprocentowanie, które może być stałe lub zmienne. Oprocentowanie stałe nie zmienia się podczas trwania całego okresu kredytowania. Zazwyczaj oferowane jest ono przy kredytach krótkoterminowych. W przypadku procentowania zmiennego, opiera się ono na wahaniach stóp procentowych, które obowiązują na rynku. Składa się ono ze stałej marży oraz wskaźnika WIBOR. Na koszty kredytu składa się także RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. RRSO pozwala ocenić, czy kredyt zawiera w sobie dodatkowe opłaty i prowizje. Różnica pomiędzy RRSO, a oprocentowaniem nominalnym świadczy o dodatkowych kosztach i opłatach.
Pamiętajmy – nie pożyczajmy więcej niż potrzebujemy. Wyższa kwota pożyczki wiąże się z wyższymi kosztami. A pieniądze, które pożyczamy będziemy musieli w końcu oddać, dlatego zachowajmy zdrowy umiar. Z całą pewnością wpłynie on pozytywnie na koszty związane z kredytem. Przed zaciągnięciem kredytu poświęćmy odpowiednią ilość czasu na to, by zastanowić się nad tym, ile pieniędzy faktycznie potrzebujemy i jakie warunki powinien spełnić kredyt. Dzięki temu udając się do banku będziemy wiedzieć, na co zwracać uwagę oraz jakie mamy możliwości. A to z całą pewnością przyspieszy cały proces.