Kredyt gotówkowy to jedna z najpopularniejszych form wsparcia finansowego. Możemy przeznaczyć go na dowolnie wybrany przez nas cel. Dlatego cieszy się on zainteresowaniem zarówno w śród osób od dawna planujących remont mieszkania jak i w śród tych którym marzy się wyjazd na wymarzone wakacje, ale też w śród klientów znajdujących się w nagłej potrzebie.

Codziennie jesteśmy zalewani reklamami które zachwalają kredyty oferowane przez różnego typu podmioty. Każda z tych propozycji wydaje się być idealnie spełniająca wszystkie nasze potrzeby. Banki zapewniają nas o najkorzystniejszych warunkach, podczas gdy rzeczywistość jest w większości przypadków zupełnie inna.

Kredyt gotówkowy – jakie warunki musisz spełnić?

Często zadajemy sobie pytanie czy każdy może ubiegać się o kredyt gotówkowy? Zgodnie z prawem o kredyt może się ubiegać osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. W praktyce nie są to jedyne obostrzenia. Każdy z bank posiada swój własny regulamin, w którym określa dodatkowe ograniczenia wiekowe dotyczące zaciągania poszczególnych pożyczek. Banki oczekują od swoich potencjalnych klientów składających wnioski kredytowe, dołączenia dokumentów poświadczających wysokość dochodów. Dochody te muszą pochodzić ze stałego źródła akceptowanego przez banki najlepiej honorowana jest umowa o pracę, ale może to być też umowa zlecenie, umowa o dzieło, własna działalność gospodarcza prowadzona dłużej niż 2 lata, bądź też emerytura czy renta.

Zdolność kredytowa

Na podstawie zdolności kredytowej, bank dokonuje analizy ryzyka, jakie niesie za sobą udzielenie nam kredytu. Odpowiednio wysoka zdolność kredytowa daje nam bardzo duże szanse na uzyskanie pożyczki. Do najważniejszych czynników, jakie mogą mieć wpływ na to, jak będziemy oceniani przez bank, są:

historia kredytowa – dotyczy wszystkich naszych dotychczasowych zadłużeń, a przede wszystkim terminowości ich spłat. Bank pobiera te informacje z Biura Informacji Kredytowej. Jeśli posiadamy jakieś zadłużenia lub w przeszłości mieliśmy problem z ich spłatą, informacje te są widoczne dla banku

Dodatkowe punkty od banku otrzymują też klienci którzy korzystają już z jego usług. Dzięki temu bank ma już wgląd w nasza sytuację finansową, przez co formalności związane z udzieleniem kredytu zajmą znacznie mniej czasu.

Kredyt gotówkowy – porównanie ofert różnych banków

Porównanie ofert kredytów gotówkowych różnych banków jest tak naprawdę jedną z pierwszych rzeczy, które musimy zrobić. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, jaką ofertę jest nam w stanie przedstawić bank, w którym posiadamy już swoje konto ROR. Możemy wówczas uniknąć kosztów związanych chociażby z koniecznością zakładania konta w nowym banku i opłacania jego prowadzenia.