Kredyt gotówkowy w banku to zobowiązanie finansowe, które wiąże się kilkoma formalnościami i przedłożeniem dokumentów wymaganych przez bank, gdy się o daną pożyczkę ubiegamy. Po dokonaniu wyboru i decyzji co do konkretnej oferty kredytowej, musimy złożyć wniosek kredytowy. Gdy już to zrobimy, uruchomimy całą procedurę, w wyniku której bank krok po kroku sprawdzać będzie naszą wiarygodność jako ewentualnego kredytobiorcy, co będzie miało na celu ustalenie naszej zdolności kredytowej.

BIK i historia kredytowa

Na początku bank wykorzysta Biuro Informacji Kredytowej i zweryfikuje naszą historię kredytową. BIK dostarczy instytucji informacji o naszych wszystkich wcześniejszych finansowych zobowiązaniach oraz sprawdzi, czy spłacaliśmy je terminowo. Jeśli w przeszłości zaciągaliśmy zobowiązania finansowe, z których spłatą mieliśmy problem, zmniejsza to niestety nasze szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego. Ponadto zostaniemy również sprawdzeni w Krajowym Rejestrze Dłużników. Bank dowie się o naszych ewentualnych zadłużeniach. Jeśli weryfikacja naszych finansów w BIK-u i KRD przebiegnie dla nas pomyślnie, bank „pod lupę” weźmie nasze dochody.

Dochody

W przypadku starań o kredyt gotówkowy ważne są regularne dochody. Nie bez znaczenia jest również ich wysokość. Im większa kwota zobowiązania, o które wnioskujemy, tym większe dochody musimy posiadać. Banki przyjmują zasadę, że raty naszych finansowych zobowiązań nie mogą przekraczać połowy naszych dochodów. Dowodem źródła naszych dochodów może być oświadczenie/zaświadczenie od naszego pracodawcy o warunkach naszej umowy o pracę oraz wysokości naszych poborów. Bank może oczywiście wymagać także innych dokumentów potwierdzających źródła naszych przychodów. Ponadto, gdy mowa jest o większej kwocie kredytu, nierzadko wymagana jest także pisemna zgoda współmałżonka na zaciągnięcie ewentualnego zobowiązania finansowego.

Reasumując, nasze dochody oraz historia kredytowa wpływają na naszą zdolność kredytową. Jeśli jesteśmy pewni, że pozytywnie przejdziemy weryfikację w BIK-u, a nasze dochody są na tyle regularne i wysokie, by móc zaciągnąć kredyt gotówkowy, musimy tylko złożyć wniosek kredytowy i spokojnie czekać na decyzję banku.