<p>Dla osób noszących się z zamiarem kupna nowego samochodu, rynek oferuje trzy rodzaje finansowania ...

Dla osób noszących się z zamiarem kupna nowego samochodu, rynek oferuje trzy rodzaje finansowania tego przedsięwzięcia. Jeśli klient nie posiada odpowiedniej gotówki może skorzystać z opcji leasingu konsumenckiego lub kredytu samochodowego.

Forma gotówkowa

Zakup samochodu przy udziale gotówki to najkorzystniejsza możliwość. Przede wszystkim jest to najszybszy i zarazem najtańszy sposób zrealizowania transakcji. Korzysta z niego wiele osób jak i firm, choć te drugie posiadają większe możliwości. To co faworyzuje formę gotówkową, to także omijanie wszystkich procedur, które znacznie wydłużają czas nabycia auta.

Poza tym nie są doliczane żadne dodatkowe kwoty jak ubezpieczenie, odsetki czy oprocentowanie i prowizje. Nie ma też miesięcznych zobowiązań, które niekiedy ciągną się latami.

Kredyt samochodowy

Z tej formy korzystają osoby, które z różnych powodów nie są w stanie wygenerować zasobów gotówkowych pozwalających na zakup samochodu bez udziału kredytu samochodowego. Jedną z zalet jest to, że klient od samego początku jest właścicielem pojazdu, jednak w niektórych przypadkach banki wymagają zabezpieczenia w postaci przewłaszczenia. W tym przypadku auto będzie przez cały okres kredytowania należeć do banku.

Za pomocą kredytu samochodowego można zakupić pojazd silnikowy zarówno od dealera jak i osoby prywatnej czy komisu. Do wad tego rodzaju finansowania należy zaliczyć wysokie oprocentowanie, długi okres spłaty rat, a także wymagania w postaci wykupu dodatkowych produktów bankowych w celu uruchomienia kredytu.

Leasing konsumencki

Coraz śmielej na rynki wkracza forma finansowania w postaci leasingu konsumenckiego. To co go wyróżnia na tle innych form finansowania to między innymi mniejsze oprocentowanie niż w przypadku kredytu czy brak ponoszenia jednorazowego wysokiego wydatku.

Firmy leasingowe bardzo chętnie zgadzają się na sprzedaż samochodu, nawet gdy klient nie posiada zdolności kredytowej. Nie mają bowiem one obowiązku sprawdzania historii ani zdolności kredytowej leasingobiorcy. Aby móc zakupić auto wystarczy okazać rozliczenie PIT oraz dokumenty potwierdzające wysokość dochodów. Na minus należy jednak zaliczyć konieczność wniesienia czynszu inicjalnego, którego wysokość wynosi zazwyczaj 10 procent wartości samochodu.