Oto rodzi się nam pytanie, na które tak do końca nikt nie jest w stanie precyzyjnie odpowiedzieć. Ukierunkowania i zamiary ludzie wobec pożyczania pieniędzy są bardzo różne, głównie dlatego, że wszyscy różnimy się od siebie, co niesie za tym inne podłoże materialne, stosunek wobec pożyczek, zapotrzebowanie na kredyt, forma spłacania oraz możliwości spłacania danego kredytu. Kredyt tak naprawdę bierze człowiek od jak najmłodszych lat jak i staruszkowie. Młodzi ludzie, którzy chodzą w życie dorosłe, chcą mieć coś na start biorą np. kredyty studenckie, ale jak sama nazwa wskazuje muszę być oni studentami. To bardzo dobra forma zainwestowania w swoją przyszłość, do rozwinięcia własnych skrzydeł. Takim kredytem młodzi pomagają sobie w dokonaniu i zarabianiu takich finansów, aby później nie musieli martwić się o spłatę i pieniędzy na ratę. Oczywiście są przypadki, kiedy to błędny młody człowiek się zapożycza, z czego wynikają niemiłe konsekwencje dla niego samego. Takimi kredytobiorcami w coraz większej ilości procent są osoby starsze, których renta czy emerytura nie zaspokaja potrzeb jakich takie społeczeństwo posiada. Tacy ludzie biorą kredyty głównie z przyczyn zdrowotnych, rodzinnych czy z chęci zaspokojenia swych marzeń i ciekawości świata, czy tez przeżycia wymarzonych przyjemności, na które oni sami nie mają wystraczającej ilości pieniędzy, ale chętnie wspomagają się pożyczką. Nie chcę także pomijać osób, które są w kwicie wieku i rozpoczynają zakładanie swoich rodzin, uwijają swoje własne gniazdo a ich pensja i ogólne finanse na to nie pozwalają. Kredyt na mieszkanie czy wyposażenie domu to w tych czasach standard. Młode pary, które nie posiadają wystarczającej kwoty na swój wymarzony ślub czy podróż poślubną także chętnie się wspomagają. Oczywiście to nic złego-do czasu kiedy to mamy w takich sprawach umiar. Pieniądze potrzebne są w 80% przypadków, kiedy to nasze pociechy wybierają się do szkoły a my musimy zakupić im odpowiednie wyposażenie, wyprawkę.

Jak widzimy praktycznie wszyscy korzystamy z ofert bankowych i łapiemy się na wszelkie dozwolone kredyty. Czy to dobrze, a może źle – powinniśmy sami sobie na to odpowiedzieć. Każdy kieruje się swoim rozumem i swoimi wyborami.

Główne cechy kredytu lombardowego:

  • krótkoterminowość
  • duże oprocentowanie
  • zastaw

Moim zdaniem jest to najbardziej niefortunna forma bankowości. Dla wielu, tak jak wspominałam wcześniej, jest to forma ratunku jak i wygody finansowej. Każdy korzysta jak chce, takie mamy prawo.