<p>Lokaty bankowe to jedne z najchętniej wybieranych produktów bankowych. Ich dużą zaleta jest możliw...

Lokaty bankowe to jedne z najchętniej wybieranych produktów bankowych. Ich dużą zaleta jest możliwość osiągnięcia przyzwoitego zysku przy bardzo małym poziomie ryzyka. Jest tez bardzo duży wybór ofert lokat terminowych, co jest z pewnością dużą zaletą, ale tez i pewnym utrudnieniem, które polega na pewnej trudności w odnalezieniu w takim gąszczu ofert tych najlepszych. Na szczęście istnieją ciekawe rozwiązania w postaci rożnego rodzaju rankingów lokat, czy porównywarek dostępnych w sieci. Dzięki nim można bardzo szybko wybrać najlepsze oferty na podstawie najważniejszych parametrów, a później już szczegółowo zająć się tymi wybranymi ofertami.

Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na to, jak wysokie jest oprocentowanie lokaty oraz na to, czy jest to oprocentowanie stałe, czy zmienne. Sama wysokość oprocentowania bezpośrednio przekłada się w bezpośredni sposób na to, ile będziemy mieć zysku z lokaty. Z kolei rodzaj oprocentowania wpływa na to, jaka będzie wysokość oprocentowania w zależności od warunków gospodarczych i ekonomicznych. Oprocentowanie zależy bowiem generalnie od wysokości stóp procentowych, a ich wysokość jest ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej NBP właśnie w zależności od sytuacji gospodarczej i finansowej na rynkach. Jeśli stopy procentowe ulegną podwyższeniu, to i posiadacze lokat na nich zarobią więcej. W przeciwnym wypadku zarobią mniej. Można się jednak ustrzec przed niższym oprocentowaniem i mniejszymi zyskami wybierając lokatę z oprocentowaniem stałym.

Uwagę należy jeszcze zwrócić na inne aspekty, choćby takie, jak kapitalizacja odsetek. Im częstsza będzie kapitalizacja, tym zyski z lokaty będą większe. Kolejna sprawa to czas zapadalności lokaty, czyli czas, po którym można wybrać pieniądze bez utraty odsetek. Dlatego też w przypadku, kiedy wiemy, że będziemy potrzebowali środków w niedalekim terminie, najlepiej zdecydować się na którąś z lokat krótkoterminowych. Najczęściej do założenia lokaty jest wymagany również minimalny wkład. Jest to czynnik limitujący to, czy można w ogóle założyć lokatę. Ma to znaczenie zwłaszcza, jeśli dysponujemy mniejszą kwotą. Na szczęście jest wiele ofert lokat, w których wymagany wkład jest bardzo niski i wynosi na przykład kilkaset, czy tysiąc złotych.